Ballina / KRYESORE / Tri komunat shqiptare në Serbi miratuan Deklaratën e Asociacionit

Tri komunat shqiptare në Serbi miratuan Deklaratën e Asociacionit

Të gjithë këshilltarët shqiptarë të Komunës së Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, kanë votuar pro Deklaratës për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë shqiptare në Serbi.

Takimi u mbajt në ndërtesën e Kuvendit Komunal në Preshevë

Asociacioni si u raportua ditët e fundit do t’i ketë kompetencat e ngjashme me ato që do ti ketë Asociacioni i komunave me shumicë serbe i Kosovës i cili rezultoi nga Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë sivjet  më 25 gusht.

Autoritetet serbe në Beograd kanë kritikuar dje formimin e asociacionit në tri komunat me shumicë shqiptare në Serbi.

lugina-620x382

 

Provo po ashtu

Thaçi niset për Japoni,merr pjesë në ceremoninë e kurorëzimit të Perandorit

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është nisur sot për në Japoni, ku do …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.